Beylikdüzü Adak Kurban

2 Eylül , 2021Emre
Beylikdüzü Adak Kurban

Kurban adamak, bir dileğin gerçekleşmesi sonucu yapılan bir ibadettir. Yani dileğiniz gerçekleşmediği müddetçe Beylikdüzü kurban adağınızın bir hükmü yoktur. Fakat dileğiniz gerçekleştiğinde ilk fırsatta kurbanınızı kestirmeniz gerekir. Kurban Bayramı’nda kesilmesi gereken bir kurban adadıysanız bayram bitmeden kestirmelisiniz. Şarta bağlı bir kurban adamadıysanız dilediğiniz zaman adağınızı yerine getirmeniz mümkündür.

Kurban aslına bakılırsa farz bir ibadet değildir. Niyetiniz karşılığında kurban adarsanız vacip olan ibadeti borç edinmiş olursunuz. İslam dininde söz tutmak konusunda titizlik gösterildiği için adadığınız kurbanı er ya da geç yerine getirmelisiniz. Bazı kişiler adağı akika kurbanıyla karıştırır. Fakat adadığınız kurbanın etinden kendiniz, soyunuzdan herhangi biri ve zengin kimseler tüketemez.


Beylikdüzü Adak Kurban Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

 Adadığınız kurbanlık etinden yemek isterseniz önce yoksullara etin bedelini ödemek zorundasınız. Bedeli ödedikten sonra kurban etinden yemeniz sorun oluşturmaz. Adakla akika kurbanı arasındaki fark bu sebeple bilinmelidir. Akika kurbanında kurban etini yemeniz için bedelini ödemeniz gerekmez. Sadece kurban etinden yoksullara dağıtmanız tavsiye edilir, daha sonra kurban etini kendini tüketebilirsiniz.

Merak edilen konulardan biri de adak kurbanlarının fiyat aralıklarıdır. Aslına bakılırsa kesildiği döneme göre adak kurbanının fiyatları değişir. Özellikle Kurban Bayramı döneminde adağınızı gerçekleştirmeniz gerekiyorsa fiyatlarının daha yüksek olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca kurbanın cinsi de fiyatların değişken olması açısından büyük bir etkiye sahiptir.


Beylikdüzü Adak Kurbanını Dağıtma Konusunda Detaylar!

 Sizin için ihtiyaç sahiplerine adak kurbanından yemek yapmak daha iyi bir çözüm olarak geliyorsa bunu yapmanız mümkündür. Kimileri kurban etini direkt dağıtmak yerine yemek hazırlayıp ihtiyaç sahiplerine dağıtır. Bu durumda adak etinin dağıtılması yönünde kesin kurallardan söz etmek mümkün değildir. Sadece kimlere adak dağıtabileceğinizi göz önünde bulundurarak davranmanız yeterli olacaktır.