Küçükçekmece Adak Kurban

10 Nisan , 2022Emre
Küçükçekmece Adak Kurban

Kurbanın Kesilecek Vakti

Küçükçekmece adak kurban kurbanın kesilecek zamanı kurban bayramının birinci, ikinci ve üçüncü günüdür. Fakat birinci gününde kesilmesi daha faziletlidir.

Kurbanlar, şehirlerde veya bayram namazı kılınan diğer yerlerde namazdan sonra, bayram namazı kılınmayan köylerde, göçebelikte de bayram gününün fecr (şafak)ından sonra kesilir. İlk vakti budur. Kurbanı geceleyin kesmek tenzihen mekruhtur.

Kurbanlar, kıbleye yatırılarak (Bismillahi ALLLAH’Ü Ekber) diye kesilir. Bunu elinden gelirse, sahibi kesmelidir, elinden gelmezse, münasip bir müslümana emredip kestirmeli, kendiside başında bulunmalı ve (İnne salâti ve nüsüki ve mahyâye ve memâti lillâhi rabbi’l âlemin Lâ şerike leh) Ayeti celilesini okumalıdır. Yalnız kurban sahibinin besmelesi yeterli olmaz muhakkak kesen, (Bismillahi ALLAH’ü ekber ) demelidir. Kasten besmeleyi terk ederse yenilemez. Kurban sahibi elini kasabın eline üzerine koyarak kurbanı kesseler, ikisinin de besmelede bulunmaları icap eder. Biri terk etse kurban eti yenmez. Küçükçekmece adak kurban

Kurban bayramında kesilmek üzere satın alınmış olan kurban hayvanı, kesilmeyip de kurban kesme günleri geçmiş bulunsa, o hayvanın, mevcut ise bizzat kendisini, ölmüş ise kıymetini fakirlere sadaka olarak vermek icap eder. Ertesi seneye bırakılmaz.

Kurbanın vacip olmasında kurban kesme günlerinin sonu muteberdir. Bundan dolayı kurban bayramının üçüncü günü güneşin batışından evvel zengin olan mükellef bir müslümana kurban vacip olur. Hatta ondan evvel fakir olsa bile. Bilakis o günün güneşin batışından biraz evvel fakir düşen veya vefat eden Müslümanlardan da vacip olan kurban vazifesi düşer.

Zilhiccenin onuncu günü olduğuna şahadet edilip de bayram namazı kılındıktan sonra ve kurbanlar kesildikten sonra, o günün henüz arefe günü olduğu ortaya çıksa, Müslümanların ibadet ve itaatlarını korumak için kılınan namaz ile kesilen kurbanlar, yeterli olmuş olur. Küçükçekmece adak kurban