Şirinevler Adak Kurban

7 Nisan , 2022Emre
Şirinevler Adak Kurban

Kurban Hakkında Hadis Şerifler

 

Âişe (r.a) rivayet edildiğine göre, Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur;  Şirinevler Adak Kurban ‘’Ademoğlu kurban kesme gününde Allah katında kan akıtmaktan daha sevimli bir amel işlememiştir. O kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla geleceklerdir. Kurbanın kanı yere düşmeden önce Allah katında hemen kabul olunur. Bu sebeple kestiğiniz kurbanlardan dolayı sıkıntı değil gönlünüz hoş olsun.’’(İbn Mâce, Edahi :3)

Enes b. Malik (r.a)’ten rivayet edildiğine göre:’’Rasulullah (s.a.v) boynuzlu, alaca renkli iki koçu kendi eliyle keserek kurban etti. Besmele çekti tekbir aldı ve keserken ayağını koçların sağ yanı üzerine koydu ‘’(Buhari, Edâhi: 7; Müslim, Edahi; 3)

Bera b. Âzid (r.a)’dan merfu olarak rivayet edilen hadisinde Rasulullah (s.a.v) şöyle buyuruyor: ‘’Topal hayvan, tek gözlü hayvan, hastalığı belli olan hayvan, zayıf ve cılız hayvan kurban edilmez.’’(Ebû Dâvûd, Dahaya: 5; İbn Mace, Edahi:8)

‘’Resulullah (s.a.v) Ramazan Bayramı namazına bir şeyler yemeden çıkmazdı. Kurban Bayram’ında ise, namazdan dönünceye kadar bir şey yemezdi.’’( Büreyde, Kütüb’ü-Sitte: Hadis no: 3048)

Resulullah (s.a.v) buyurdular ki: ‘’Allah indinde günlerin en büyüğü Kurban Bayramı günüdür. Bunu fazilette nefr günü (teşrik günlerinin ikinci günü) takip eder.’’(Abdullah İbnu Kurt, Kütüb’ü-Sitte: Hadis no 4561)

Şirinevler Adak Kurban Bera bin Azid (r.a) şöyle dedi:

‘’Rasulullah (s.a.v) kurban bayramı günü namazdan sonra bize hudbe irad etti ve: ‘’Herkim bizim namaz kıldığımız gibi namaz kılar, bizim kurban kestiğimiz gibi kurban keserse şüphesiz ki o kimse kurban ibadetini yerine getirmiştir! Herkim de kurbanını namazdan önce kesmiş ise o et için kesilmiş koyundur’’dedi.

Bunun üzerine Ebu Burde bin Niyar (r.a) ayağa kalktı ve: -Ya Rasulullah! Vallahi ben kurbanımı namaza çıkmadan önce kestim. Onu keserken bugünün yeme ve içme günü olduğunu bildiğim için acele ettim. Kendim yedim ailem ve komşularıma da yedirdim dedi. Peygamber efendimiz o et için kesilen koyundur buyurdu…Şirinevler Adak Kurban hizmetinizde…