Güneşli Adak Kurban

6 Nisan , 2022Emre
Güneşli  Adak Kurban

Kurban İle Alakalı Ayetler

Güneşli Adak Kurban – Biz (İbrahim’e) büyük bir kurbanlık vererek onu (İsmail’i) kurtardık. (Saffat 107)

- Haccı’da umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer (düşman, hastalık ve benzer sebeplerle) engellenmiş olursanız artık size kolay gelen kurbanı gönderin. Bu Güneşli Adak Kurban yerine varıncaya kadar başlarınızı traş etmeyin. İçinizden her kim hastalanır veya başından rahatsız olur (da traş olmak zorunda kalır)sa fidye olarak ya oruç tutması, ya sadaka vermesi, veya kurban kesmesi gerekir. Güvende olduğunuz zaman hacca kadar umreyle faydalanmak isteyen kimse, kolayına gelen kurbanı keser. Kurban bulamayan kimse üçü hacda, yedisi de döndüğünüz zaman (olmak üzere) tam on gün oruç tutar. Bu durum ailesi Mescid-i Haram civarında olmayanlar içindir. Allah’a karşı gelmekten sakının ve Allah’ın cezasının çetin olduğunu bilin (Bakara 196)

-(Ey Muhammed) Onlara Adem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen ‘’And olsun seni mutlaka öldüreceğim’’demişti. Öteki ‘’Allah ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder’’demişti. (Maide 27)

-‘’….Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerine belirli günlerde Allah’ın adını ansınlar. Artık onlardan sizde yiyin, yoksula fakire de yedirin ‘’( Hac 28)

-Sizin için onlarda belli bir zamana kadar birtakım yararlar vardır. Sonra da Güneşli Adak Kurbanlık olarak varacakları yer Bey-ti Atik (Kabe)dir.(Hac 33)

-‘’Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık…’’ (Hac 34)

Tüm kurbanlık çeşitleri için Adak kurbanı, Akika kurbanı, Şükür kurbanı, gibi hepsi için de bize istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Güneşli Adak Kurban..