Küçükçekmece Adak Kurban

20 Nisan , 2022Emre
Küçükçekmece  Adak Kurban

Küçükçekmece Adak Kurban

Küçükçekmece Adak Kurbana ortak nasıl olunur?  Her ortağın Müslüman olması şarttır. Kurban ve ibadete niyet etmesi hepsinin hissesinin yedide birden az olmaması şarttır. Sırf et için biri katılıyorsa ve bu biliniyorsa hiçbirinin kurbanı geçerli olmaz. Biri adak biri akik, biri vacip olan bayram kurbanı, biri nafile biri ölü için, biride Peygamber efendimiz için olmak üzere kurban kesmek istenirse, bir inek kesebilir. Akika vacip, adak hepsi katılır. Yedi kişiye kadar ortak olunabilir yani yedi kişiye kadar caizdir. Ancak ilk alınırken yedi kişiye kadar ortak olmak niyetiyle hayvan alınmalıdır. Sırf kendisi için alıp sonradan başkasını ortak edemez bu durum mekruhtur.

Mutlak Adak

Mutlak adağı olan ortaklığa giremez yani belli bir hayvanı, mesela (şu boynuzlu kara koçu keseceğim) diye adayan bunun yerine başka kara koçu kesemez, bu adağı için ortak olarak giremez.

Kişinin sırf kendi için satın aldığı sığıra, sonradan ortak olmak caizse de mekruhtur. Bir kavle göre fakir, bir sığırı kurban etmek için satın alsa da sonra başkalarını ortak edemez. Onunki adak hükmüne girer. Küçükçekmece Adak Kurbanı kurbanın cinsi sığırı ya da ineği en çok 7 kişi kesebilir. Kesilecek olan sığıra 3, 5 veya 7 gibi  tek ortak şartı yoktur. 2, 4 veya 6 gibi çift de olur. Tek sayıda olması iyidir. Sünnet-i zevaiddir.

Et Paylaşımı Nasıl Olmalıdır?

Eti tartarak, eşit olarak paylaşmak gerekir. Yağ sakatat ve yenilen her şey paylaşılır. Tartmadan bölüşüp paylaşıp helalleşmek caiz olmaz, faiz olur. Yedi kişinin dördüne etle birlikte birer bacak, beşinciye etle birlikte derisi, altıncıya etle birlikte başı verilirse, tartmadan paylaşmak caiz olur. Yedinciye bir şey koymak gerekmez. Küçükçekmece Adak Kurbanlıklar için bize ulaşabilirsiniz.