Denizköşkler Adak Kurban

1 Aralık , 2021Emre
Denizköşkler Adak Kurban

Adak kurban, bir durumun gerçekleşmesi için adanır. Sonrasında o durumun gerçekleşmesi halinde kurbanın mutlaka kesilmesi gerekir. Adak kurbanlar kişiler için farz değildir. Fakat bir kişi adak adadıktan sonra bu adağını gerçekleştirmesi vaciptir.

Adak kurbanı bir isteğin gerçekleşmesi adına adanır. Adak belirtildikten ve gerçekleşmesinin ardından adak kurbanının kesilmesi vacip olur. Yani adak adayan kişilerin istekleri gerçek olduktan sonra adaklarını yerine getirmeleri gerekir. Kurbanlık seçimlerinde de dikkat edilmesi gereken huşular bulunur.

Adak Kurbanı Nedir ve Nasıl Kesilir?

Adak kurbanı Arapçada nezir ismiyle bilinir. Bu kurban kişilere dini olarak farz değildir. Ancak Müslümanlar bazı durumlarda adak kurbanını kendilerine vacip kılarlar. İslam dininde adak adamanın dini bir gerekliliği yoktur. Fakat bir durumun gerçekleşmesini isteyen ve bu konu ile ilgili adak adayan kişilerin isteği yerine geldiğinde adağını kesmesi gerekir. Denizköşkler adak kurban seçimlerinde dikkatli olmak gerekir.

Denizköşkler kurbanlık kesimleri için öncelikle İslam dini şartlarına uygun olan bir hayvan seçilmelidir. Ardından adak adayan kişinin kurbanı kesecek kişiye vekalet vermesi gereklidir. Kurbanı kesecek olan kişi adak sahibinden 3 defa sorarak onay alır. Ardından adak duası eşliğinde adak kurbanı kesilir.

Adak Kurbanından Kimler Yiyebilir?

Adak kurbanının yalnızca muhtaç kişilere dağıtılması gereklidir. Adakların mümkünse çevredeki kişilere değil muhtaç kimselere dağıtılması gerekir. Bunun yanında yakın akraba olmayan ve yoksul olan akrabalara da bu etten verilebilir. Adak sahibi ve yakın akrabaları adak etinden yiyemez. Zengin kimseler de adak etinden yiyemez. Bu kişiler eğer adak etinden yerlerse o zaman yedikleri miktar kadar yoksullara yardım yapmalıdır.

Adak kurbanının seçilmesi işleminin ardından kesim aşamasında birtakım dualar okunur. Kurban dağıtımının gizli ve son derece hızlı bir şekilde yapılması gerekir. Kurbanlık ile ilgili firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.