Gümüşpala Adak Kurban

6 Aralık , 2021Emre
Gümüşpala Adak Kurban

Adak kurban Müslümanların gerçekleşmesini istedikleri bir konu ile ilgili adak adamasıdır. Adak Müslümanlara farz değildir. Ancak bir durumun karşılığında Müslümanların bazı ibadetleri kendilerine vacip kılması durumudur. Bir dileği karşılığında adak adayan kişilerin dileği gerçekleştiği zaman adağını yerine getirmesi zorunludur.

Kurbanlık seçimlerinde kişilerin dikkatli olması son derece önemlidir.  Bir kişinin adak adayabilmesi için Müslüman olması gerekir. Bunun yanında akli dengesinin yerinde olması ve ergenliğe girmiş olması gerekir. Adağın kabul olması için belli şartların sağlanması önemli bir konudur.

Adak Kurbanı Seçerken Hangi Şartlara Dikkat Edilmelidir?

Gümüşpala adak kurban seçimlerinde dikkatli olmak gerekir. Koç ya da koyun kesilecekse hayvanın bir yaşından büyük olması gerekir. Ancak 6 ayı geçen ve besili olan hayvanların da kesilmesinde bir sakınca yoktur. Adak için seçilen hayvanın mümkünse erkek olması gerekir. Dişi hayvanların doğurganlık özelliği nedeniyle kesilmesi doğru değildir. Ancak eğer dişi hayvan kesilecekse o zaman hamile olmadığından emin olmak gerekir.


Gümüşpala kurbanlık seçimlerinde hayvanın sağlıklı göründüğüne dikkat edilmelidir. Hayvan zayıf olmamalıdır. Arkadan bakıldığında yuvarlak bir görünümü olmalıdır. Bunun yanında tüm uzuvlarının tam olması gerekir. Kesilecek olan kurbanların ağızlarındaki dişler tam olmalıdır. Kurban edilecek hayvanın sağır ve kör olmaması gerekir. İki boynuzu da kökünden kırılmış olmamalıdır.

Kurban Eti Kimlere Dağıtılmalıdır, Kimler Bu Etten Yiyemez?

Adak kurbanlarda, kurban etinin tamamının yoksullara dağıtılması gerekir. Kurban etinin mümkün olan en kısa sürede ve gizli bir şekilde dağıtılması son derece önemlidir. Adak sahibi ve adak sahibinin yakın akrabaları kurban etinden yememelidir. Bunun yanında zengin kişiler de adak etinden yiyemez. Eğer yerlerse yedikleri miktar kadar yoksullara yardım etmeleri gerekir. Firmamızdan adak kurban ile ilgili bilgi alabilirsiniz.