Güneşli Adak Kurban

7 Aralık , 2021Emre
Güneşli Adak Kurban

Adak Kurban kesmek kişilerin isteğine göre gerçekleştirdikleri bir ibadettir. Adak kesmek Müslümanlara farz değildir. Bu şekilde kurban kesecek olan kişilerin öncelikle şartları ve hükümleri ile ilgili bilgi sahibi olmaları önemlidir.

Akika ve şükür kurbanlarında olduğu gibi adak kurbanı da farz değildir. Bu kurban türü kişilerin bir durumun gerçekleşmesi halinde kendi istekleri ile kestikleri kurbana verilen isimdir. Adak kurbanı kişilerin istedikleri bir konu ile alakalı adanabilir. Genelde insanlar gerçekleşmesini çok arzuladıkları konular ile ilgili adak adar. Bu kurban insanların istekleri doğrultusunda kesilir. Ancak kişilerin isteği yerine geldikten sonra kurbanlık kesilmesi gerekir.

Adak Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Adak kurbanı Müslümanların yükümlü olduğu bir ibadet değildir. Kişiler bir konuda dileklerinin gerçekleşmesi durumunda adak keseceklerine dair söz verir. Kişilerin dilekleri yerine geldikten sonra adadıkları adağı kesmeleri gerekir. Adak kurbanın dilek gerçekleştikten sonra mümkün olan en kıs aşurede kesilmesi gerekir. Güneşli adak kurban almak isteyenlerin kurban seçerken dikkatli olması önemlidir.

Adak kurbanı yerine getirmek için bir hayvanın kurban edilmesi gerekir. Bu hayvanlar genelde koç, koyun, keçi, sığır, deve gibi hayvanlardan seçilir. Adak kurbanlar da Kurban Bayramı’nda kesilen hayvanlar gibi kesilmelidir. Burada yalnızca niyet farklıdır.

Adak Hükmü Nedir?

Güneşli kurbanlık alırken kişilerin belli özelliklere sahip olan hayvanları seçmesi gerekir. Eğer bir kimse bir durumun gerçekleşmesi şartıyla adak adadıysa o durum gerçekleştikten sonra adak kesmelidir. Adak keserken hayvan alımlarına dikkat etmek gerekir. Adak kurbanın hakkıyla kesilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi önemlidir.

Adak olarak alınacak hayvanların sağlıklı olması ve bir yaşını geçmiş olması gerekir. Bunun yanında tüm uzuvlarının yerinde olması önemlidir. Hayvanın sağır ya da kör olmaması da gerekir. Adak almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.