Halkalı Adak Kurban

9 Aralık , 2021Emre
Halkalı Adak Kurban

Adak kurban İslam dininde olan bir ibadettir. Ancak bu ibadet zorunlu değildir. Kişiler bir dilekleri ile ilgili dua ederken dileğin olması ile ilgili adakta bulunabilir. Bu durumda kişilerin dileklerinin gerçekleşmesi halinde adaklarını yerine getirmeleri şarttır. Kurban Bayramı’nda olduğu gibi adak kurban keserken de hayvanın İslami şartlara uygun olması önemlidir.

Kurbanlık seçerken dikkatli olmak son derece önemlidir. Keçi, koyun, koç, sığır, deve gibi hayvanlar kurban olarak kesilebilir. Ancak bu hayvanların tamamen sağlıklı olması ve İslam dinine uygun olması gerekir. Aksi takdirde kesilen hayvanın adağı kabul olmaz.

Adak Nasıl Seçilir?

Adak seçerken hayvanın sağlıklı olduğundan emin olmak gerekir. Halkalı Adak Kurban seçimlerinde hayvanın sağır ya da kör olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanında hayvanın topal olmaması da gerekir. Kurbanlık seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise hayvanların bir yaşını geçmiş olması gerekliliğidir. Bu şartlarda adak kesilebilir.

Halkalı kurbanlık seçerken erkek hayvanlar arasından seçim yapmak önemlidir. Dişi hayvanlar doğurgan olmaları nedeniyle çoğunlukla kurban olarak tercih edilmez. Ancak eğer dişi hayvan kesilecekse hayvanın hamile olmadığına dikkat etmek gerekir.

Adak Kurban Neden Kesilir?

Adak aslında insanların Allah’a vermiş oldukları bir sözdür. Müslümanların adak kurban kesmesi farz değildir. Ancak kişiler dileklerinin gerçek olması durumunda adak keseceklerine dair söz vererek bu ibadeti kendilerine borç kılarlar.

Adak etinden, adak sahibi ve yakın derece akrabalarının yemesi yasaktır. Bir şarta bağlı olarak adak dileyen kişi, şartın yerine gelmesi halinde muhakkak adak kesmelidir. Bir şarta bağlı olmayan adakların ise istenen bir vakitte yapılması gerekir. Kurban kesmek için maddi olarak uygun olan kişilerin en kısa sürede adağını yerine getirmesi gerekir. Adak kurban ile ilgili firmamızla görüşebilirsiniz.