Haznedar Adak Kurban

11 Aralık , 2021Emre
Haznedar Adak Kurban

Arapçada adak nezir ismi ile bilinir. Bir kişi dinen yükümlü olmasa da ibadet anlamında bir şeyi kendine vacip kılarsa bu adak olarak isimlendirilir. Adak kurban Müslümanların en çok tercih ettiği adak çeşididir. Kur’an’da pek çok ayette kişilerin verdiği sözlerde durması gerektiğinden bahsedilir. Bu nedenle bir kişi bir dileğinin olması durumu ile ilgili adak adarsa dileği gerçekleştiği zaman mutlaka o adağını yerine getirmelidir.

Adağın geçerlilik kazanabilmesi için adakta bulunan kimse ve adak ile ilgili birtakım şartların yerine getirilmesi gerekir. Adakta bulunan kişinin Müslüman olması gerekir. Bunun yanında akıl sağlığı yerine olmalıdır ve ergenlik çağına gelmiş olmalıdır. Kurbanlık seçimlerinde de dikkat edilmesi gereken birtakım huşular bulunur.

Kurban Etinden Kimler Yiyemez?

Haznedar adak kurban kesimlerinin ardından etin tamamının yoksullara dağıtılması gerekir. Kurban adağında bulunan kişinin kurban adağını yerine getirmesi vaciptir. Eğer bir Müslüman adağını bir şarta bağladıysa bu şart yerine geldiğinde adağını kesmesi gerekir.

Haznedar kurbanlık kesiminin ardından bu etin yoksullara dağıtılması gerekir. Bu kurban etinden adak adayan kişi, bu kişinin eşi, anne, baba, büyükanne, büyükbaba, kendi neslinden olan çocukları ve torunları yiyemez. Bunun yanında kurban etini zenginlerin de yememesi gerekir. Eğer adak adayan kişi ya da bu sayılan kişiler kurban etinden yerse o zaman yenen et kadar yoksullara yardımda bulunmak gerekir.

Adak Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Bir kimse bir şarta bağlı olarak bir adak adadıysa o zaman mümkün olan en kısa sürede adağını yerine getirmesi gerekir. Eğer kişilerin adakları bir şarta bağlı değilse o zaman istedikleri bir zamanda bu adaklarını yerine getirebilirler. Adak kurbanının herhangi bir zamanda kesilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Firmamızla adak kurban ile ilgili görüşebilirsiniz.