Kıraç Adak Kurban

2 Eylül , 2021Emre
Kıraç Adak Kurban

Uzun süredir olmasını istediğiniz ve Kıraç kurban adadığınız bir dileğiniz gerçekleştiyse bu adağı yerine getirmelisiniz. Çünkü kurban kesmek normal şartlarda vacip bir ibadettir. Siz adak adayarak kurbanı kendinize borç edinmiş oluyorsunuz. Bu durumda adamanıza rağmen kurbanı kestirmediyseniz sözünüzü tutmamış ve inancınızın gerektirdiği şeyi yerine getirmemiş olursunuz.

Kurban Adayan Birisi Adağından Vazgeçebilir mi?

 

İslam dininde verilen sözü tutmak büyük önem taşır. Bu durumda adanan kurbanlık vazgeçilse bile yerine getirilmek zorundadır. Yani kurban kesmekten vazgeçmiş olmanız yükümlülüğünüzü kaldıran bir unsur değildir. Vazgeçme sebebiniz maddî imkânlarınızdan kaynaklanıyorsa adağınızı imkânınız olduğu durumlarda kestirmeniz daha sağlıklı olacaktır. Çünkü adağın kabul edilmesi için maddî imkânlarınızın elvermesi gereklidir.

Maddî imkânları elverişli olmasına rağmen adaktan vazgeçen kişiler doğru bir davranış sergilememiş olur. Dileğiniz gerçekleştiğinde adadığınız kurbanı kestirmeniz şarttır. Peki illaki adadığınız kurban türünü mü kestirmeniz gerekir? Örneğin kimi insanlar koç adamasına rağmen maddî imkânları doğrultusunda herhangi bir büyükbaş hayvan da kesilip kesilemeyeceğini merak eder.

Adadığımız Kurban Türünü mü Kestirmek Zorundayız?

 

Adadığınız kurban koçsa keçi ya da koyun kestirmenizde herhangi bir sakınca yoktur. Üçü de aynı cinsten olduğu için adadığınız kurbanı bu şekilde alternatiflerle değerlendirebilirsiniz. Böylece adağınızın cinsinden olan başka kurbanları kestirebileceğiniz sonucuna varabilirsiniz. Fakat sığır kesmeyi adamışsanız koyun kesmeniz adağınızı yerine getirdiğiniz anlamına gelmiyor.

Risk almamak için birçok insan keseceği kurbanın türünü belirtmez. Sadece kurban keseceğinizi, herhangi bir cins belirtmeden adağınızı yerine getireceğinizi belirttiğinizde hangi cinsten kurban kestirirseniz kestirin adağınızı gerçekleştirirsiniz. Böylece sığır, koç, koyun ya da keçi kesseniz de yükümlülüğünüz kalkar. Adak kurbanınızı belirlediğiniz zaman Kıraç’taki kişilerle görüşerek adağınızı yerine getirecek birçok yer bulabilirsiniz.