Küçükçekmece Adak Kurban

2 Eylül , 2021Emre
Küçükçekmece Adak Kurban

Bazı insanlar dileği gerçekleştiğinde Küçükçekmece kurban adar. Kurban adamanın karşılığı olmasını istediğiniz bir şeyin gerçekleşmesi sonucunda şükretmektir. Çok sayıda kişi adak kurbanın dindeki hükmüne ve daha birçok soruya merak duyar. Özellikle İslam inancına sahip olan kişiler dualarının gerçekleşmesi sonucunda Allah’a şükretmek için adak kurbanı kestirir ve gerekli kurallar çerçevesinde hareket ederler.

Kurban adadığınız zaman aslında farz olmayan bir ibadeti kendinize borç edinmiş olursunuz. Kimileri kurban adamasına rağmen sözünden cayar ve bunun dindeki karşılığını merak eder. Siz kurban adadığınız zaman söz vermiş oluyorsunuz ve sözünüzü tutmadığınızda bunun yapılmaması gereken bir davranış olduğunu da bilmelisiniz.

Küçükçekmece Adak Kurbanını Herkes Yiyebilir mi?

 

Küçükçekmece’de kurbanlık sözünüzü yerine getirmek istiyorsanız bu hizmeti sunan çok sayıda kişiye rastlayabilirsiniz. Fakat burada önemli olan mevzu adak kurbanını kimin yiyebileceğidir. Adadığınız kurbanı kestikten/kestirdikten sonra aileniz ve soyunuzdan gelen şahıslar kurban etini yiyemez. Aynı zamanda soyunuzun dışında kalmasına rağmen zengin olan kişilere de kurban etini yediremezsiniz. Adak kurbanın etini yememesi geren birisi yemişse de yoksullara bedelin karşılığı verilmelidir.

Küçükçekmece Adak Kurban İçin Şartlar!

 

Üstünkörü bir şekilde adak kestiremeyeceğinizi bilmelisiniz. İlk olarak adak adayan kişi Müslüman değilse, akıl sağlığı şüpheliyse ya da ergenlik çağına erişmemişse kurban kestiremez. Adak adamak sadece kurban olarak da düşünülmemelidir. Aynı zamanda oruç tutmak, namaz kılmak ve sadaka vermek gibi farz ya da vacip olan ibadetler de adak sayılır.

Hasta ziyaret etmek, mevlit okutmak, mum yakmak, horoz kesmek ve abdest almak gibi eylemler adak konusu olarak kabul edilmez. Eğer Küçükçekmece’de yaşıyorsanız ve adak niyetine kurban kestirmek istiyorsanız araştırma yapmanız yerinde olacaktır. Kurbanın şartlara uygun kesilmesi açısından araştırma yaparak karar vermeniz daha uygundur.