Şirinevler Adak Kurban

19 Aralık , 2021Emre
Şirinevler Adak Kurban

Adak kurban İslam dininde yeri olan bir uygulamadır. Ancak bu ibadet Müslümanlar için zorunlu bir ibadet değildir. Bir kimse gerçekleşmesini istediği bir dileği ile ilgili dua ederken adak adayabilir. Bu durumda kişilerin dilekleri yerine geldiği zaman adaklarını yerine getirmeleri zorunludur.

Adak kurbanının İslam dinine uygun bir şekilde kesilmesi de son derece önemlidir. Bu nedenle kurban kesecek olan kişilerin kurbanlık seçimlerinde de dikkatli olması önemli konulardan biridir. Adak kurbanı İslam dininde zorunlu bir ibadet değildir. Kişilerin isteklerine ve duygularına göre adadıkları kurbandır. Ancak kesim şartlarının Kurban Bayramı’nda kesilen kurban ile aynı olması gerekir.

Adak Kurbanı Şartları Nelerdir?

Şirinevler adak kurban seçimlerinde dikkatli olmak son derece önemlidir. Her şeyden önce hayvanın sağlıklı bir yapısının olması gerekir. Bunun yanında hayvan bir yaşını geçmiş olmalıdır. Ancak 6 ayı doldurmuş ve annesi kadar olmuş hayvanların kesilmesinde de herhangi bir problem yoktur.

Kurban seçimlerinde hayvanın tüm uzuvlarının yerinde olması gerekir. Kurban edilecek hayvanın sağır ya da kör olmaması topallamaması önemli konular arasında yer alır. Bunun yanında burnu ıslak olmalı ve tüyleri de parlak olmalıdır. Şirinevler kurbanlık hayvanların veteriner kontrolünde düzenli olarak aşılarının yapılmış olması da önemlidir.

Kurban Adağı Olan Kişi Adağından Vazgeçebilir Mi?

Kur’an’da pek çok ayette verilen sözlerin tutulması gerektiği dile getirilir. Bunun yanında Allah’a verilen sözün de tutulması gerektiği ile ilgili ayetler vardır. Bu nedenle kişiler bir istekleri ile ilgili adak adadıkları zaman o dilekleri gerçek olduğu zaman adaklarını yerine getirmelidir. Kişinin adadığı adaktan vazgeçmesi adak yükümlülüğünü ortadan kaldıran bir durum değildir. Ancak kişinin adağını yerine getirmek için maddi bir imkanı yoksa maddi olanakları düzeldiği zaman adağını yerine getirebilir. Adak kurban ile ilgili firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.